Jaký software, aplikaci nebo wordpressový plugin používat pro online kurzy? V tomto článku se chci soustředit na plugin LearnDash, který několik let používám jako základ online kurzů (na tomto webu i dalších).
Chystáte se vstoupit do napínavého světa online vzdělávání? Pak hledáte něco, pro co se v anglickojazyčném světě užívá zkratka LMS, tedy Learning Management System (systém pro řízení výuky). Což je dobré zmínit na začátku, jde už opravdu o nástroj velmi komplexní – pokud hledáte jen něco obyčejnějšího, na způsob videí uzamčených před veřejností, LMS v pravém smyslu slova není potřeba. A bude stačit něco výrazně jednoduššího.
Já osobně bych ale v duchu “když už, tak už” doporučil se hned na začátku vydat cestou opravdového systému, tedy budování nástroje, který dovoluje krom onoho prodeje zamčeného obsahu i další důležité funkce – podobně jako na tomto mém webu iFotografování.cz. Třeba ověřování znalostí pomocí testů, vystavování certifikátů, různé vrstvy zapojení studentů i lektorů, případně moderní postupy á la gamifikace.
Před časem jsem se rozhodl pro plugin LearnDash a řečeno v jedné větě: jsem s ním velmi spokojený. A všem na potkání ho doporučuji jako řešení, které je finančně dostupné (159-189 UDS/rok) a uveditelné v život i nepříliš zkušenými uživateli WordPressu.
Dostávám na něj relativně hodně dotazů, proto jsem se rozhodl sepsat tento text.
Aktualizace leden 2021: Děkuji moc za všechny maily a dotazy! Zájem o online vzdělávání raketově stoupá, proto jsem připravil speciální web Kurzin.cz, na který můžete umístit své online kurzy a buď je jen odemykat svým studentům, nebo přímo prodávat přes vlastní e-shop, který umožňuje platbu kartou. Podrobnosti: Kurzin.cz
Co zvolit pro online kurzy? Předpřipravené řešení, nebo vlastní systém?
Bádat nad tím, jak přistoupit k prodeji svých vlastních online kurzů by vydalo (a snad mně i brzy vydá) na vlastní článek. Klíčová otázka zní: mám použít nějaké předpřipravené řešení, anebo jít cestou přípravy vlastního projektu, tedy poskládání wordpressového webu z placených komponent? (Třetí variantu – nechat si vše postavit na zelené louce – ponechme stranou pro ty extrémně movité, anebo nesmírně schopné v programování).
Systémy předpřipravené mají nesporné výhody – stačí dodat obsah a vše bude fungovat, stačí začít trochu googlovat a možností, u koho “hostovat” své kurzy je mnoho v anglickém (ale už i v českém prostředí). Nevýhoda je zjevná: opravdu solidní systémy bývají poměrně drahé, vždy najdete něco, co prostě vůbec nazapadá do vašich potřeb, plus v mnoha případech až po čase zjistíte nečekané záludnosti (třeba to, že sice kurzy prodáváte, ale nemáte kontakt na studenty, tedy marketing není ve vašich rukách).
Systém vlastní (tedy poskládaný na WordPressu) může pro mnohé nepolíbené znít dosti děsivě, přesto ho poměrně kategoricky doporučuji. Svoboda toho, že vždy je vše po vašem, že z minuty na minutu můžete měnit zcela vše, je prostě k nezaplacení. Byť jasně, občas je vykoupena bezesnými nocemi, kdy budete opravovat něco “rozbitého”…
Proč jsem zvolil LearnDash jako Learning Management System
Před několika lety jsem hledal vhodný plugin, po různých rychlých testech jsem se rozhodl koupit šablonu Eduma pro systém LearnPress. Link sem dávat nebudu, ale případně snadno najdete na Themeforest.net. Proč sem nechci dávat link? Protože to byla zcela nejhorší zkušenost s čímkoliv placeným kusem softwaru nebo kódu. Skoro nic nefungovalo jak mělo, podpora byla čistě otřesná, po dvou týdnech jsem to vzdal a koupil LearnDash, což bylo zcela jiné kafe.
Proč jsem s pluginem LearnDash spokojený?
1. Funguje – může to znít banálně, ale pro mě jako poučeného, leč stále ještě více méně začínajícího uživatele WordPressu je zcela zásadní, aby vše více méně fungovalo. A více méně samo. V tomhle je LearnDash opravdu skvělý, samozřejmě, tak jako každý trochu složitější systém má občas menší či větší mouchy i průšvihy, ale vše se vždy nakonec vyřeší.
2. Je opravdu komplexní – jako výchozí kus softwaru je skvělý pro jednoduché i relativně velmi složité podoby školících systémů. Samozřejmě, umí vše dělit do kurzů, lekcí, ale od verze 3 má i opravdu skvělý “Focus mode”, který bez ohledu na vaši šablonu vše vypne a zobrazí jen a pouze video (či jiný obsah) a výpis dalších lekcí v přehledném sloupku nalevo (viz ilustrace). Mně toto stačí, protože mé kurzy jsou z definice snadné na navigaci, ale kdo chce, může vše “zkomplikovat” tím, že student musí lekce procházet jednu po druhé, nebo že před dalším postupem musí projít testem.
3. Nabízí testy/kvízy, certifikáty plus solidní reporting – ač zpočátku to je pro některé uživatele zbytečné, dříve či později je dobré do online vzdělávání doplnit například testy/kvízy, ať už jako opravdu šikovný nástroj pro procvičování a “odreagování”, anebo v roli pravdu zkušebního nástroje, který umožňuje studentům absolvovat zkoušku a poté získat certifikát. V případně mých online kurzů fotografování mají studenti možnost pustit se do testu, který náhodně vybere 60 otázek (z celkového počtu 101) a kdo splní na nejméně 80 %, může si automaticky vygenerovat a pak vytisknout certifikát o absolvování. To vše je pak možné sledovat v celkem šikovném statistickém systému.
4. Má výbornou podpůrnou skupinu a solidní podporu. Opravdu zásadní výhodou LearnDashe je velmi živá podpůrná skupina na Facebooku, která má tisíce členů a je v ní obvykle možné získat velmi rychle základní radu, ale také inspiraci, co je ještě možné vylepšit. Anebo prostě jen představu o tom, co se chystá.
Taktéž podpora si zaslouží pochválit, byť někdy může vyřešení nějakého problému trvat i několik týdnů. Ale vždy se nakonec vše povede, což je skvělé.
5. LearnDash je citelně vpřed – v posledním roce nabírají změny opravdu velké rychlosti a každých několik měsíců přináší opravdu zajímavá vylepšení. To je dobré samo o sobě, ale ještě zásadnější to je v kontextu faktu, který řeším v další podkapitole: že LearnDash (zatím) nestačí sám o sobě a pro některé základní funkce je třeba ho doplnit (často ne levnými) podsystémy… Když sleduji rychlost změn, jsem si jist, že během roku dvou bude systém více méně autonomní, což je opravdu skvělé (hlavně kvůli správě členů, viz dále).
Co je dobré vědět, než začnete s online kurzy
LearnDash opravdu rád doporučuji, nicméně je pár důležitých aspektů, které je dobré vědět na začátku.
1. LearnDash sám o sobě nestačí – LearnDash je LMS plugin, tedy kus kódu, který z definice umožňuje správu obsahu k výuce. Krom toho sám od sebe umí hodně věcí, má zabudované i připojení na PayPal a Stripe a všude v jeho dokumentaci se dočtete, že vlastně stačí sám o sobě.
V zásadě ano: pokud potřebujete například postavit web, který bude prodávat roční přístup k videím s cvičením jógy, pro základní funkce opravdu nic moc více nepotřebujete. LearnDash propojíte na WooCommerce, v ní nastavíte jen platbu převodem a bude to.
Když ale budete potřebovat už jen třeba prodávat přístup na dva měsíce a na rok, neobejdete se bez speciálního pluginu spravujícího členy, což bude patrně dost drahé a ne vždy snadné k nastavení. Plus se budou hodit i další pluginy (třetích stran), které doplní různé důležité funkcionality (třeba uspořádání lekcí do mřížky, což se u online kurzů prostě hodí).
Ale: jak jsem již zmínil výše, vývojáři opravdu pracují velmi rychle a postup změn je opravdu rychlý. Hodně zásadní novinkou je například lepší schopnost pracovat s členy a členskými úrovněmi. Membership plugin to zatím zcela nenahradí, ale ukazuje to, že plugin vědomě směřuje k tomu, aby se zbavil závislosti na dalších systémech, což je skvělé.
2. Mouchy jsou relativně časté, připravte se – jde o opravdu komplexní systém a pokud do něj “pustíte” další komponenty, musíte počítat s tím, že “rozbíjet” se bude pořád něco. Jinými slovy, zcela hladká plavba to nebude a pro naprosté začátečníky prostě není. Jak už jsem ale zmínil, FB skupina poradí, podpora mě též ještě nikdy nenechala na holičkách. Ale, a což je podstatné, není to prostě tak, že aktivujete plugin a ono vše poběží. Poběží toho 97 %. Ale ty tři procenta vás budou pronásledovat několik dní z měsíce. Ale tak to prostě je.
Jaké další komponenty používám s pluginem LearnDash
Šablona: WP Zoom – Web, na kterém se nyní nacházíte, používá šablonu Presence od mého oblíbeného autora WpZoom.com. Upřímně řečeno, pokud se budete pouštět do stavby webu na zelené louce, zvolte možná šablonu, které byla přímo připravena na tento typ použití, já však na WpZoom nenechám tak trochu sentimentálně dopustit, předplatím si ji a mnohé další od této firmy plus minus deset let a mám rád jak jejich šablony, tak i skvělou podporu.
Membership – Restrict Content Pro. Tenhle plugin (cca 100 USD/rok) mám opravdu rád, byť jsem s ním v uplynulých letech zažil dosti potíže – integrace s LearnDashem prostě trochu zlobí. Zkrátka, radil bych spíše použít nějaké dražší řešení, anebo počkat, až se dříve či později stane rozvinutější již zmíněná novinka léta 2020: vlastní systém pro práci s členy, který externí membership pluginy časem téměř jistě nahradí.
Platební brána: WooCoomerce + Woo GoPay Inline + Woo Fakturoid. WooCoomerce je, jak známo, zdarma, pluginy od firmy Toret pro platební bránu a propojení na můj účetní systém stojí po 1500 Kč. Obé funguje skvěle (jak pro platbu kartou, tak i pro generování zálohových faktur při platbě převodem). Pravda, kdybych stavěl dnes, Gopay bych nahradil bránou Stripe (používám ji na jiném webu a jsem zatím velmi spokojen).
Jak začít s online kurzy a pluginem Learndash – pár rad
1. pokud se vším teprve začínáte a vaše zkušenosti s WordPressem jsou více méně nevelké, počítejte s tím, že začátek může být krušný. Nakonec se vám ale první dávku lapálií podaří zvládnout a pak už to poběží více méně samo (až na těch pár “rozbitých” dní měsíčně).
2. snažte se vše držet jednoduché – čím méně podsystémů, tím lépe. Nemyslím nyní onu obecnou radu (nepřecpávat web pluginy), ale spíš to, že každý důležitý podsystém s sebou nese riziko nekompatibility a problémů. Jak už jsem zmínil, zkuste se pokud možno vyhnout membership pluginu – to bývá častý zdroj lapálií. A je dobrá šance, že během příštích měsíců vývojáři přijdou s dalšími vylepšeními. A už nebude potřeba.
3. zvažte použití předpřipravené šablony Astra – před časem tvůrci LearnDashe přišli se skvělou věcí – nyní je možné získat (pokud to dobře chápu, opravdu zadarmo) šablonu Astra a následně v ní na pár kliků pustit LearnDash. Což možná zní ne zcela lákavě, zejména, pokud se už těšíte, jak si všechno hezky vytvoříte ve své šabloně a ve svém builderu. Tomu rozumím, ale pokud alespoň v začátku použijete vše předpřipravené, ušetříte si obrovské, opravdu obrovské množství energie. Jedna získat rychle opravdu hezký web, vyhnete se bezpočtu menších i větších potíží s kompatibilitou, ale hlavně: v oné facebookové skupině pouhým hledáním bleskurychle najdete řešení prakticky všeho, co se vám může přihodit. Sám jsem nezkoušel, ale když to vypustili do světa, dosti jsem záviděl…
Tedy držím palce a dejte vědět!
Aktualizace leden 2021: Děkuji moc za všechny maily a dotazy! Zájem o online vzdělávání raketově stoupá, proto jsem připravil speciální web Kurzin.cz, na který můžete umístit své online kurzy a buď je jen odemykat svým studentům, nebo přímo prodávat přes vlastní e-shop, který umožňuje platbu kartou. Podrobnosti: Kurzin.cz
O autorovi: Jan Rybář
Mnoho let propojuje různé světy fotografování: v roce 2004 vyhrál hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo, provozuje web Fotoguru.cz, vede oblíbené kurzy fotografování tradiční i onlinové (na tomto webu iFotografování.cz). Vystudoval geologii a mezinárodní vztahy (v Praze a ve Skotsku), jako reportér MF DNES (1997-2009) projel celý svět, napsal pár knih. Srdcem zůstává novinář.